Jednotka intenzivní péče Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati se opět blýská novotou. Prošla totiž kompletní rekonstrukcí, a to po stránce stavební, dispozičního uspořádání i zázemí pro personál. Modernizace stála 8,2 milionů korun, první pacienti se do prostor nastěhují v prvním říjnovém týdnu.
Na jednotce intenzivní péče došlo k výměně veškerých rozvodů, oken i klimatizace. Pacientské prostory jsou nově oddělené materiály, které výrazně tlumí hluk, což přinese mnohem větší snížení hlukové zátěže na této koronární jednotce. „Nové uspořádání a vybavení JIP přináší pacientům větší prostor, moderní uspořádání přístrojů kolem lůžka, nové hygienické zázemí pro ty pacienty, kteří nemusí být striktně upoutaní na lůžko a mnoho dalšího. Pracovní prostory personálu jsou logičtěji ergonomicky uspořádány, lékaři mají větší pracovní plochu díky lepšímu využití stávajícího prostoru,“ popsal modernizaci ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati Ing. Jan Hrdý.
„Na kardiologické JIP jsou pacienti z celého Zlínského kraje, vyžadující vysoce specializovanou kardiologickou péči. Aby si nemocnice udržela tento statut, musí splňovat řadu přísných podmínek a vysoký medicínský standard, proto chceme, aby tomu odpovídalo i prostředí a pacienti i zdravotníci se tu cítili komfortně,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš.
V rámci rekonstruované JIP budou využita moderní resuscitační lůžka, která nemocnice pořídila krátce před zahájením prací. „Monitorovací systém zůstává původní, infuzní technika je ale nově napojena na centrální řízení a bude mít možnost komunikovat přímo s nemocničním informačním systémem. Nově zavedený rozvod stlačeného vzduchu vedle rozvodu kyslíku umožní rozšířené použití ventilačních režimů u nových dýchacích přístrojů,“ uvedl MUDr. Zdeněk Coufal, primář Kardiologického oddělení KNTB.
Nově má kardiologie k dispozici implantabilní oběhovou pumpu IMPELLA, umožňující přechodnou náhradu či podporu pro selhávající levou srdeční komoru. Do konce letošního roku začnou kardiologové v KNTB rovněž používat novou oběhovou krevní pumpu s možností okysličování krve (V-A ECMO). Ta umožní přechodně nahradit funkci srdce a plic.
Většinu „klientely“ kardiologické JIP tvoří pacienti s ohrožením nebo selháním srdečních funkcí. „Jsou to nejčastěji nemocní s akutním infarktem myokardu, těžkým srdečním selháním, život ohrožujícími poruchami rytmu, masívní plicní embolií. V nově zrekonstruovaných prostorách a s novým přístrojovým vybavením bychom měli zvládnout také resuscitační péči pacientů po oběhové zástavě z kardiologických příčin, kteří většinou dosud byli v péči oddělení anesteziologicko-resuscitační medicíny. Samozřejmě v případě potřeby poskytne naše koronární jednotka péči i dalším nemocným s život ohrožujícími stavy, kde kardiologická problematika může být až sekundárním projevem základního onemocnění – například u nemocí ledvin, mozku či periferních cév,“ dodal primář kardiologie MUDr. Zdeněk Coufal.
Ukončení modernizace kardiologické JIP v Krajské nemocnici T. Bati se „potkává“ s dnešním Světovým dnem srdce. Ten každoročně upozorňuje na následky nezdravého životního stylu. I přes varování lékařů totiž zůstává počet nemocných s akutním infarktem vysoký, přestože právě díky cílené osvětě je patrný mírný trend k poklesu. Nejčastějším onemocněním srdce je infarkt myokardu. Příčinou infarktu je většinou ucpání koronární tepny sraženinou z krevních destiček. Roli hraje také cholesterol uložený ve stěně tepny, který způsobuje její zúžení. V rámci KNTB i v celostátním měřítku lze naštěstí pozorovat příznivý trend vývoje v mírně klesajícím počtu akutních infarktů. Na Kardiologickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně bylo v roce 2022 hospitalizováno 250 akutních pacientů s infarktem, v roce 2021 to bylo celkem 255 pacientů. Letos do konce srpna měli kardiologové v péči 144 lidí s akutním infarktem myokardu.