Modernizace stanice hemodialýzy probíhala ve dvou etapách a přišla nemocnici na 26 milionů korun. „Držíme termíny a postupujeme podle plánu modernizace, který jsme připravili. Letos Baťovu nemocnici čekají další investice za téměř miliardu a půl. Mimo jiné například zateplení interny, modernizace a nástavba plicního pavilonu a konečně příprava areálu na výstavbu zcela nového pavilonu pro matku a dítě,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš.
Hemodialyzační stanice má nově moderní zázemí s bezbariérovým přístupem, novými okny, elektroinstalací, novými podlahami, povrchovými úpravami stěn, rozvody medicinálních plynů, klimatizací včetně modernizace sociálního zařízení a zázemí pro zdravotníky. Součástí obnovy byl také nákup nových hemodialyzačních panelů, došlo i k navýšení počtu dialyzačních lůžek z původních 12 na 16. „Do modernizovaných prostor jsme také nově přesunuli nefrologickou ambulanci, která navazuje právě na pracoviště hemodialýzy. Nové prostory nám rovněž umožní rozšířit nabízené služby pro pacienty s renálním selháním o metodu peritoneální dialýzy, což je dialýza, prováděná v domácím prostředí samotným pacientem přes speciální katetr zavedený do dutiny břišní laparoskopickou metodou,“ upřesnil MUDr. Vladimír Kojecký, Ph.D., primář Interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, jehož součástí je stanice hemodialýzy.
Provedená modernizace umožní navýšení kapacity dialyzačního centra tak, aby lépe vyhovovala potřebám pacientů. Přibyla také možnost při dialýze izolovat pacienty s akutní infekcí jako je chřipka nebo covid. „Musím říct, že jsme za modernizaci velmi rádi. Se stárnutím populace a prodloužením délky života se počet pacientů, zařazených do dialyzačního programu, postupně zvyšuje. Je proto nutné mít pro ně kvalitní zázemí,“ uvedl primář Vladimír Kojecký a dodal, že je v plánu také obnova hemodialyzačních přístrojů a v nejbližších měsících také lůžek, kdy novinkou budou tři lůžka s integrovanou váhou. To lépe umožní nastavení parametrů dialýzy u špatně pohyblivých pacientů.
V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se ročně provádí přes 10 tisíc dialýz. Momentálně je v dialyzačním programu zařazeno 63 pacientů. Nejmladší pacient má 32 let, nejstarší 85. Pacienti zařazení do pravidelného dialyzačního režimu dojíždí do nemocnice na dialýzu alespoň dvakrát až třikrát týdně podle svého zdravotního stavu. Celý proces samotné dialýzy trvá minimálně čtyři hodiny. „Rekonstrukce tohoto pracoviště proto neznamená jen lepší medicínské možnosti, ale je důležité, že se týká i samotného zázemí pro pacienty a zdravotníky. Rozhodně si ho zaslouží a jsem ráda, že je to další úspěšně dokončená akce v procesu postupné modernizace nemocnice,“ dodala MUDr. Olga Sehnalová, MBA.
Zlínské pracoviště zajišťuje také takzvané prázdninové dialýzy pro mimospádové pacienty, kteří přijíždějí do Zlína na různé akce typu Barum rallye, pracovní cestu nebo například do Luhačovic k lázeňskému pobytu. Nejvíce dialyzovaných je však těch pravidelných anebo hospitalizovaných na jiných odděleních KNTB.
Hemodialýza se v České republice provádí již 69 let, v Krajské nemocnici T. Bati byla poprvé provedena na začátku 70. let minulého století. Od té doby prošla obrovskými změnami k lepšímu – od lepší dostupnosti přes nové léky a technické vybavení jako je domácí či peritoneální dialýza až po telemedicínu, která umožňuje lékařům sledovat proces doma prováděné dialýzy ze vzdáleného přístupu prakticky kdykoliv a odkudkoliv. To je do budoucna v plánu i ve zlínské krajské nemocnici.